Захисні механізми яєць равликів

Яйця равликів – унікальний комплекс, що включає біологічно активні та поживні речовини, необхідні для розвитку нового організму. Незважаючи на крихкість, яйце забезпечене складними захисними механізмами, що забезпечують розвиток ембріона в період інкубації.

Взагалі яйця равликів називають ікрою, але величезні 2-саніметрові яєць маргів, овумів та інших великих видів, називати ікрою вкрай складно, тому ікру всіх видів равликів називатимемо як звикла більшість, все-таки яйцями.

Хоча шкаралупу яєць пронизує безліч пір, відразу після відкладання яєць равликом вони стерильні.
Яйце - це жива зародкова клітина, що має потужний природний імунітет, вміст яйця в початковій стадії інкубації відрізняється підвищеними бактерицидними властивостями.
Для захисту у зовнішньому середовищі від мікробів також допомагають підшкаралупні оболонки та шар слизу, яким яйця обволікаються при знесенні. Підсихаючи, слиз утворює найтоншу надшкаралупну плівку, яка також має бактерицидні властивості і перешкоджає проникненню всередину яйця мікробів.

Підшкаралупні оболонки виглядають як білуваті плівки, щільні та еластичні, що мають здатність пропускати гази, деякі мінеральні речовини, пари води.

Підвищений рівень рН усередині яєць у перші дні також пригнічує зростання мікрофлори.
egg snail
Мити або не мити яйця перед інкубацією, змиваючи зовнішній захисний шар слизу – кожен заводчик сам вирішує. Так само як і вибирає більш зручний для себе спосіб інкубації – на моху, кокосовому субстраті, серветках, вермикуліті.

Якщо в контейнері немає достатньої кількості субстрату, підвищена вологість, крім равликів, живуть зграї коллембол і черв'ячків-енхітреусів, то звичайно бажано помити яйця, щоб не перенести в інкубатор усіх цих непотрібних сусідів.

Якщо ж у равлика є можливість відкласти кладку в чистий, помірно вологий кокосовий субстрат або мох, можна перенести яйця в інкубаційний контейнер разом з частиною грунту і моху з батьківського.
eggs archachatina
При підвищенні температури, зневодненні зовнішнього шару шкаралупи, небезпеки загибелі яйця, білки починають денатурацію (зміна структур макромолекули), збереження первинної структури (тобто хімічний склад білка не змінюється). Простими словами – при впливі несприятливих факторів на яйце, білковий вміст у зоні зіткнення з підшкаралупною оболонкою ущільнюватиметься, щоб закрити пори шкаралупи.
Якщо розкрити яйце равлика, можна буде побачити, що вміст складається з білкової субстанції різної щільності. Залежно від стадії розвитку ембріон використовує різні частини вмісту яйця. За щільність білкового вмісту відповідає овомуцин, пептиди якого також мають найсильніші протимікробні властивості.

Ще одна властивість вмісту білка яйця - здатність підтримки стабільності. Самі по собі білкові молекули наділені строго заданою просторовою конфігурацією, при фізіологічних значеннях рН і температури вони мають характерні біологічні та фізико-хімічні властивості.
Денатурація може бути оборотна та необоротна.

Оборотна - при короткочасному впливі на білок денатуруючих факторів або речовин, він може знову самоорганізуватися у вихідний стан з відновленням біологічної активності.

У такому разі говорять про ренатурацію білка - зворотний перехід білкової молекули з денатурованого стану (не активного) в нативний (активний).
protein denaturation
Якщо відразу після початку появи білкових "сніжинок" прибрати яйце назад у вологий інкубатор, то через деякий час вони зникнуть, вміст яйця повернеться в колишній стан.
Якщо яйце равлика дістати з субстрату і залишити на відкритому повітрі, через хвилину почнеться денатурація білка - ущільнюючись, білкові молекули прагнутимуть закрити пори, щоб запобігти втраті вологи.
Необоротна - при якій функції білка не відновлюються (при попаданні крізь тріщини в шкаралупі всередину бульбашок повітря вони оточуються тонкими білковими плівками, які утворюються в результаті механічного впливу повітря на молекули білка і розриву зв'язків). Розвиток ембріона у такому яйці неможливий.

Приклади незворотної денатурації білка – варіння яєць, руйнування бактеріальних білків при дезинфекції спиртовими розчинами.
eggs archachatina