Небажані сусіди равликів

Всім власникам равликів знайомі ці доріжки на кришках та стінках контейнерів.

90% кіперів вважають, що це робота нематод. Але здебільшого такі доріжки на конденсаті залишають дрібні небажані сусіди наших равликів, яких, якщо постаратися, можна побачити «на обличчя».

З непромитою зеленню з вулиці, з мохом, лісовою підстилкою завжди є ризик занести крихітних слимаків, равликів, ґрунтових хробаків. Вони активні вночі, тому ми їх не бачимо, помічаємо тільки залишені ними сліди.
Limicolaria orange
Малята-молюски, розміром менше сірникової головки, не становлять жодної загрози нашим равликам.

Але все одно таких небажаних сусідів треба обов'язково виловлювати та видаляти. Вночі слимаки та равлики піднімаються по стінках, на кришку, достатньо протерти конденсат паперовою серветкою, і разом із крапельками води буде знищено всю дрібну живність.
Сліди в конденсаті на кришці контейнера равликів
Черв'яки-енхітреуси в природі поширені повсюдно, живуть і розмножуються в багатому органікою вологому ґрунті, у його верхніх шарах.

Без хорошого мікроскопа та знань морфології та систематики розібратися у видовій приналежності цих хробаків дуже складно, тому найчастіше їх називають просто горщикові хробаки.
У тераріумах равликів для них створені ідеальні умови температури та вологості, тому варто випадково занести кілька коконів з яйцями (з мохом, лісовою підстилкою, корчами, листовим опадом), як починається швидке збільшення колонії.

Ці черв'ячки - гермафродити, в 3-тижневому віці стають статевозрілими і починають розмножуватися. З яєць, відкладених у коконі, через 12 днів виходить крихітний черв'ячок, який через 3 тижні вже готовий давати життя новому поколінню енхітреусів.
Хробаки в тераріумі равликів
Ці черв'ячки також не загрожують нашим равликам, їхній ротовий апарат влаштований так, що вони не можуть ні кусати, ні гризти. У природі вони харчуються органікою, що розкладається, в контейнері у равликів - залишками підгнивають овочів, фекаліями. Ротовий отвір хробаків дуже маленький, тому їжа має бути м'якою, напіврідкою.
Можна вважати енхітреусів своєрідним індикатором перевищення рівня вологості в контейнері. Поки що вологість в нормі - їх мало, і достатньо видаляти особин, що виповзають, паперовою серветкою.

При підвищенні вологості, забрудненні ґрунту фекаліями та залишками їжі, бурхливому розвитку колонії, достатньо поміняти ґрунт і мох, щоб позбавитися від навали енхітреусів.

Зазвичай саме цих хробаків за незнанням равлиководи називають нематодами, але енхітреуси навіть при своїх мікророзмірах мають характерні для кільчастих хробаків ознаки, які можна виявити і без мікроскопа.
Нагадаємо, що черв'яки діляться на три типи:
Плоскі
Круглі (сюди входять нематоди)
Кільчасті (сюди входять дощові черв'яки та енхітреуси)

Порівнюючи ґрунтових вільноживучих нематод і кільчастих хробаків,, перше що необхідно відзначити - розміри. Нематоди зазвичай перевищують розміру 2-3 мм, а энхитреусы (дрібні види) виростають зазвичай до 1-1,5 см.

Тіло нематод гладке, у енхітреусів, коли вони досягають статевої зрілості, на тілі чітко видно потовщення (як у дощових черв'яків) – поясок, що бере участь у утворенні коконів з яйцями.

Круглі черв'яки (нематоди) пересуваються туди-сюди хвилеподібними, синусоїдальними рухами тіла, причому довжина тіла не змінюється. Кільчасті черв'яки (енхітреуси) пересуваються, скорочуючи та розслабляючи кільцеві та поздовжні м'язи тіла. Тіло коротшає і товщає при скороченні поздовжніх м'язів, і подовжується, стає тоншим - при скороченні кільцевих м'язів.
Якщо спостерігати за рухом хробаків у контейнері, то буде чітко видно, що повзають вони, як і звичайні дощові хробаки, подовжуючи та вкорочуючи тіло.
Незважаючи на те, що всі ці мікросусіди не завдають прямої шкоди равликам, треба завжди прагнути до того, щоб у контейнерах паралельно з равликами не жили жодні випадкові молюски або ґрунтові черв'яки у великих кількостях.

Контроль вологості, регулярне прибирання фекалій та залишків їжі, своєчасна заміна ґрунту, промивання вуличної зелені та моху перед тим, як покласти їх у контейнер – усі ці нескладні заходи здатні запобігти появі небажаних сусідів у домашніх равликів.
Сліди від хробаків на кришці контейнера равликів