Згустки слизу в дихальці равлика

Навіщо ми так докладно розглядали фекалії у равликів?

Анальний отвір у равликів відкривається в мантійну порожнину, побачити його можна у верхній частині розкритого пневмостому (дихальця)

Фекалії равликів не збираються, як у ссавців, у прямій кишці з наступною абсорбцією води та формуванням невеликої кількості калу. А у великій кількості, із залишками їжі та слизу, виводяться назовні, попередньо «упаковуючись» у слизову плівку, яка запобігає розтіканню фекалій по мантійній порожнині та полегшує транспортування калу.

На фото можна подивитися вихід фекалій з анального отвору, і наприкінці дефекації виразно видно слизову плівку, що оточує фекальні маси.

На свіжих фекаліях завжди видно блискучу вологу слизову плівку, а при формуванні «правильних» какашок, в кінці часто можна побачити закінчення цієї слизової трубки у вигляді невеликого згустку слизу.

Навіщо нам потрібні ці подробиці?

Якщо взяти какашку, акуратно відокремити слизову плівку, розправити її на предметному склі та промити.

І взяти слиз із дихальця, розправити, відокремити слизову плівку і також приготувати препарат для мікроскопування.

Під невеликим збільшенням мікроскопа, навіть без фарбування препаратів, буде видно, що слизові оболонки фекалії і згустку з дихальця мають схожу структуру. Тільки у фекальному зразку додатково буде видно мікрочастинки їжі, а в згустку - частинки слизу.

Все це дозволило припустити прямий взаємозв'язок між скупченням слизових мас у дихальці і травною системою, а не репродуктивною, як вважали багато хто.