Відбраковування равликів – навіщо, коли і як?
У природі, залежно від місцеперебування равликів, може відзначатися їх сезонне розмноження, яке залежить від зміни пір року або чергування періоду посухи та дощових сезонів, і постійне (у тропіках, де умови довкілля практично стабільні цілий рік).

Тому кожен вид равликів відрізняється термінами настання статевої зрілості, кількістю яєць, що відкладаються, і повторних кладок, відсотком вилуплюваності малюків.
ахатина фулика, achatina Fulica, achatina fulica madagaskar
У домашніх умовах виживає не тільки найсильніший, а й ті равлики, які в природі просто не мали б шансів. Тому вже до місячного віку ми можемо бачити величезну різницю у розмірах – малюки з хорошим потенціалом зростання можуть майже вдвічі обігнати слабких і тих, що повільно ростуть.
З кожної кладки виходять як сильніші, так і слабші особини, це норма. У природних умовах малюки, які вийшли першими, мають можливість з'їсти свою шкаралупку, від сусіднього яйця, знайти ще порожні яйця з цієї ж кладки і теж їх з'їсти.

Ті малюки, які виходять пізніше, зазвичай або поїдаються своїми спритнішими і сильнішими родичами, або стають легкою здобиччю численних хижаків, які харчуються молюсками.
Тому дуже важливо своєчасно проводити відбраковування равликів, щоб дати шанс на зростання та подальше розмноження лише найсильнішим та найперспективнішим особам.
Ті, хто має досвід у розведенні равликів, перед інкубацією роблять також відбраковування яєць (зазвичай це стосується архахатин, у них невелика кількість яєць і пряма залежність між розміром яйця та розміром вилупленого малюка).
На фото перше відбраковування фулик мадагаскар у 3-тижневому віці. Нижня межа зростання 1,5 см.

Таблиці з нормами зростання тих чи інших видів завжди відносні, і в них зазначаються зразкові значення. Ахатина фулика – один із найбільш швидкозростаючих видів равликів, тому маючи при вилупленні розмір черепашки всього близько 0.5 мм, до 1-місячного віку вони мають бути більше 2 см.
achatina fulica
Відбраковування ліміколярій в 1 міс - нижня межа 1 см.

Ліміколярії всіх видів також ростуть дуже швидко, тому всіх малюків, які не досягли до
1-місячному віку потрібного розміру необхідно відразу відбраковувати.
Зазвичай в першу відбраковку йде близько половини малюків, що вилупилися.
Limicolaria orange, лимиколярия
На фото ахатина тигр, вік 2 тижні - залишаються тільки малюки з черепашкою більше 1 см.

Хоча зразкові норми зростання допускають в 1-місячному віці розмір черепашки тигренят 1-2 см, краще орієнтуватися на верхню межу, і відбраковувати малюків, які в 1-місячному віці матимуть мушлі всього 1 см.
ахатина тигр, achatina achatina
На фото архахатина гревеллі - навіть у таких дорогих і рідкісних видів обов'язково має бути відбраковування, на фото видно, наскільки один малюк відстає в рості.

Равлики з одного виводка повинні рости дружно, у архахатин допускається відхилення + - 3 мм. Всі, хто до 2-місячного віку сильно відстають від основної групи малюків, що стабільно ростуть, також підлягають відбраковці.
archachatina grevelly, архахатина гревелли
На цьому фото приклад того, що може зрости без відбраковування.

Від кладки фулик, яка була відправлена в сушку, сховалося яйце, з якого в батьківському контейнері вилупився равлик. З перших днів було видно, наскільки він дрібний, за всіма параметрами він 100% потрапляв до кандидатів на відбраковування.

Але йому пощастило, він залишився жити, і зараз у віці 1 рік у нього скромні 11 см.
У той час як його мати з мушлею 16 см.
achatina fulica, ахатина фулика
При проведенні відбракування треба завжди давати шанс малюкам – якщо равлик впритул проходить по нижній межі зростання, його можна залишати. Друге і третє відбраковування все одно відсіють погано зростаючих.
Перше відбраковування бажано проводити у 2-3 тижневому віці, прибираючи малюків із явними відхиленнями та дефектами.

Другу – у 1-місячному віці, відбраковуючи равликів, які не дотягують до нижньої межі зростання.

Третю – у 2-місячному віці, зазвичай, вже добре видно, у кого з равликів є хороший потенціал зростання, а хто починає відставати.

До 2-місячного віку малюки мають пройти як мінімум одну, а в ідеалі – три відбраковування.
Найшвидший і найгуманніший спосіб відбраковування – це заморожування. Поміщені в морозильну камеру, равлики дуже швидко та безболісно гинуть.

Відбраковування - це не живодерство, а необхідність. Тільки жорстко контролюючи якість малюків на початкових етапах зростання, можна досягти красивих і великих равликів у майбутньому.

Крім відбраковування не меншу увагу треба приділяти якісному годуванню та змісту, тільки тоді равлики зможуть проявити весь свій генетичний потенціал.