Основи харчування равликів
Формування всіх живих організмів (зокрема і молюсків) перебуває у прямої залежності від умов утримання та годівлі.

На розвиток та швидкість зростання безпосередньо впливають поживні речовини кормів, що вживаються тваринами. Неповноцінне харчування затримує їхнє зростання, призводить до недорозвинення, зниження репродуктивних здібностей.

Кормові потреби залежать від віку, виду равликів, умов утримання. Для молюсків, як й інших тварин, актуальні такі поняття як кормові норми і кормові одиниці.

Ще одна дуже важлива характеристика корму - коефіцієнт перетравності, що визначається вмістом у ньому засвоюваних поживних речовин.

Поживні речовини з корму в результаті біохімічних реакцій перетворюються на сполуки, які організм може засвоювати, це частина трави, що перетравлюється. Неперетравна частина корму виводиться із фекаліями.

Якщо простіше, то кормова норма – це кількість поживних речовин, що надходять з кормом, що необхідне організму для розвитку та забезпечення продуктивності (для наших равликів це активне зростання і красива міцна раковина).

Розраховуються кормові норми у кормових одиницях.

Добовий кормовий раціон складається з різноманітних кормів, підібраних відповідно до потреб равлика у поживних речовинах.

Поживна цінність кормів характеризується загальним хімічним складом, який визначає поживність та перетравність корму. Потреби різних видів тварин різноманітні, тому їм потрібні різні поживні речовини у різних кількостях.
Усі живі організми складаються із клітин. Для гармонійного розвитку необхідні вуглеводи, білки, жири, мінеральні речовини та вітаміни. Для всіх – і для людей, і для равликів.

Всі види тварин мають різні фізіологічні здібності до перетравлення тих чи інших компонентів корму (клітковини, білка), тому необхідно враховувати ці особливості при складанні раціонів годівлі певних видів тварин.

Але в будь-якому випадку завжди діє правило - для забезпечення життєдіяльності організму кормів з високою перетравністю треба менше, ніж з низькою.
Для равликів основу раціону мають становити соковиті корми рослинного походження, із відносно нейтральним смаком – кабачок, гарбуз, морква.

Листя кульбаби, салату, пророщена мікрозелень - це доповнення до основного раціону, а не навпаки.

Безліч експериментів, результати яких є у вільному доступі, підтверджують, що саме таке поєднання (овочі+добавка зелені) здатне згладжувати негативний вплив перепадів температури, зниження вологості та забезпечувати стабільне зростання молюсків.

Для годування равликів повинні використовуватися свіжі або розморожені овочі та фрукти солодких сортів. Равлики мають гарний нюх і органи смаку, тому недозрілі або кислі плоди будуть проігноровані.

Іноді відмова від їжі – це наслідок несприятливих умов утримання, недостатньої температури та вологості у контейнері. Як тільки ці параметри наводяться в норму, молюски починають проявляти активність, у них з'являється апетит.

Також стимулює зацікавленість у їжі розкладання її у різних кутах контейнера, щоб равлик, повзаючи, знаходил собі смачні шматочки.
Джерела кальцію (сепія, крейда, яєчна шкаралупа) повинні бути постійно у вільному доступі.

Якщо ж під час годування використовуються багатокомпонентні суміші, то ними треба посипати не весь об'єм корму, 1-2 шматочки бажано залишати без добавок, щоб равлики могли куштувати їжу з натуральним смаком.

Це підвищує апетит та зацікавленість у їжі, що сприятливо позначається на наборі маси та зростанні.