Наскільки небезпечні мухомори для равликів?

Мухомори – прикраса осіннього лісу та будь-якої фотосесії з равликами. Наскільки токсичні ці гриби для молюсків і чи дозволяти їм пробувати мухомори?

Хімічний склад отруйних речовин, що входять до складу мухоморів, досліджено досить докладно. Це алкалоїди та токсини (мускарин, мусцимол, мусказон, буфотенін, іботенова кислота), інші психоактивні та нейротоксичні речовини.

Вони викликають у людей галюцинації, підвищення температури, посмикування кінцівок, тремтіння в тілі, посилення рухової активності.
megalobulimus oblongus, snail, mushrooms
Іботенова кислота та мусцимол також відповідальні за інсектицидну дію мухоморів. Ці речовини структурно споріднені з основними нейромедіаторами нервової системи, викликають загибель клітин мозку.
В екологічній системі лісу мухомори відіграють важливу роль. Зростаючись грибницею з деревами, гриби допомагають їм вбирати вологу з ґрунту.

Лосі, білки, равлики та слимаки в обмежених кількостях вживають мухомори в їжу.

Чому в старих мухоморах можуть розвиватися личинки мух, але в той же час із цих грибів можна приготувати засіб для знищення комах, що літають?
Вміст мускарину в мухоморах надзвичайно мало, тому він не впливає на життєдіяльність личинок, що харчуються грибом. При відварюванні грибів мускарин не руйнується, а переходить із плодового тіла гриба у відвар.

Іботенова кислота і мусцимол максимально сконцентровані в капелюшку гриба (у шкірці на поверхні та прилеглих до неї тканинах). При сушінні грибів іботенова кислота переходить у мусцимол, який у 10 разів активніший і токсичніший.

Для приготування інсектицидних отрут застосовують або відвари, або настоянки висушених мухоморів, в результаті концентрація токсичних речовин виявляється достатньою, щоб спричинити загибель комах. У звичайних умовах, у лісі, концентрація алкалоїдів у мухоморах відносно низька, вони зовсім не заважають зростанню та розвитку личинок, що харчуються грибами.

У молюсків немає навіть такого примітивного мозку, як у комах, тому вплив нейротоксичних речовин мухомора на організм равликів йде зовсім за іншим сценарієм. Токсини не включаються до обмінних процесів, а проходять транзитом, не завдавши шкоди.

До речі, для людей мухомор, якщо його просто брати до рук, абсолютно небезпечний. Летальну дозу токсичних речовин можна отримати, якщо людина з'їсть за один раз 10-15 капелюшків грибів.
Звісно, спеціально годувати равликів мухоморами не можна. Але також не варто панікувати, якщо під час фотосесії равлик трохи погризе мухомор-реквізит.

Наші равлики (мегас, бенін, ліміколярія, караколус) протягом двох днів поспіль їли мухомори у вільному доступі, з апетитом та великим інтересом, але без жодних негативних наслідків.