Якого кольору листовий опад збирати для равликів?

Листя, що опали з дерев і зібрані восени, менше уражаються пліснявою, довше можуть бути у вологому середовищі.

Згодом, підгниваючи, стають надзвичайно привабливими для тварин-детритофагів, які харчуються в природі листовим опадом (равликів, мокриць, тарганів, кивсяків).

Для того, щоб зрозуміти, яке листя і коли збирати, треба трохи згадати ботаніку і заглянути в біохімію.
.
караколус, caracolus, snail
Хлоропласти, відповідальні за фотосинтез, перетворюються на геронтопласти, при цьому починається одночасне руйнування всіх пігментів листової пластини.
Наступ осені рослинами сприймається як стрес. Знижується довжина світлового дня, змінюється водний обмін, знижується температура повітря та ґрунту, у листі під впливом гормонів починаються процеси старіння.

Рівень рослинного гормону цитокініна, що безпосередньо впливає на поділ рослинних клітин, розгалуження пагонів, синтез хлорофілу, з настанням осені знижується.
Так як швидкість руйнування пігментів різна, ми можемо восени милуватися яскравими фарбами листя, що вмирає.
Насамперед починає руйнуватися хлорофіл, що надає зеленого забарвлення листям.

Флавоноїди та каротиноїди, хоча вони постійно присутні у листі, стають помітними лише при руйнуванні хлорофілу.

Лютеїн надає листям жовтого відтінку, помаранчевий колір листя – заслуга бета-каротину.

Червоний та бузковий кольори обумовлені появою антоціанів, які починають синтезуватися восени після розкладання більшої частини хлорофілу.

Процес старіння листа запускає повторне використання поживних речовин, близько 60% амінокислот повертаються в рослину (в стовбур, стебла, коріння), щоб повторно використовуватися навесні, близько 40% залишається в листі.

Такий перерозподіл супроводжується зміною кольору листя - листя, в якому повністю руйнуються всі пігменти, набувають коричневого кольору.
Дубове листя – особливе. Зелене листя дуба не забарвлюється в яскраві кольори, а в міру старіння і опадання стає коричневим. Це пов'язано з накопиченням у них хінонів, що утворюються у листку з танінів (дубільних речовин).

Хінони – дуже активні та сильні окислювачі. Наприклад, якщо розрізати яблуко (хурму, картоплю, гриби), що містять багато поліфенолів (антиоксидантів), то свіжий зріз яблука дуже швидко потемніє, набуде коричневого відтінку. Це окислення хінонів, що вступили в реакцію з киснем повітря, захисна реакція плодів від пошкоджень та можливого проникнення шкідників.
archachatina ventricosa
Саме через здатність тривалий час перебувати у вологому середовищі контейнера дубовий опад є найбільш затребуваним у власників равликів.
Хінони в дубовому листі надійно захищають дубовий опад від гниття, поразки пліснявою. У той же час вони є малотоксичними сполуками, не чинячи шкідливого впливу на тварин.
Зелене дубове листя має гіркий в'яжучий смак, зумовлений наявністю танінів, тому вони не подобаються равликам.

При старінні листя, розпаді хромопластів та ферментативному окисленні фенолів (танінів), відбувається їх перехід у танін-білкові комплекси, хінони, які перешкоджають засвоєнню з опаду поживних речовин організмами, у яких відсутні спеціальні ферменти для їх розщеплення.

Тому сухий дубовий опад повинен спочатку полежати кілька днів у контейнері у равликів, піддатися ферментації мікроорганізмами та грибками, і лише потім він стає привабливим для равликів.

Сухе зелене дубове листя (та й всі інші) швидко піддається поразці пліснявою.

Зелене, жовте, червоне листя в контейнері з равликами виглядає красиво, але не поїдається равликами. Для того, щоб пройшла ферментація і вони змінили свої кольори на коричневий - потрібен час, але зазвичай на такому листі пліснява з'являється раніше, ніж вони стають цікавими для равликів.

Краще підходити до питання заготівлі листового опаду восени відповідально і запасатися якісним листям коричневого кольору, в якому природним чином пройшли всі необхідні біохімічні процеси.