Листовий опад для равликів

Листовий опад обов'язково має бути присутнім у тераріумі равликів, мокриць, тарганів, кивсяків. У природі опад – природна складова ґрунту, один із компонентів раціону детритофагів, якими є всі ці тварини.

Детрит – це мертві органічні речовини: опале листя, яке утворює лісову підстилку, відмерлі стебла рослин, коріння, гумус, останки тварин.
Це своєрідний резерв їжі у природі, який стоїть у черзі на його використання.
archachatina candefacta, snail
У лісовій підстилці сформовано складну харчову спільноту з бактерій, грибів, найпростіших, кліщів, вищих та нижчих черв'яків, молюсків, причому кожна група організмів виконує свою функцію з переробки детриту та покращення фізико-хімічних та біологічних властивостей ґрунту.
Розкладання детриту йде в результаті окислювальних процесів (біодеградації), але при нестачі кисню та організмів, які використовують мертву органіку для харчування – мікроорганізмів, редуцентів та детрітофагів, цей процес може розтягуватися на століття.
Так само як споживачі детриту надзвичайно важливі в природі, детрит абсолютно необхідний для нормальної життєдіяльності равликів, мокриць, тарганів, кивсяків і т.д.
У тераріуми з цими тваринами можна додавати елементи лісової листяної підстилки, опад практично з будь-яких листяних дерев, найбільшою популярністю (через свою універсальність та довговічність) користується дубовий опад.

Зелене висушене листя (яблуня, липа, шовковиця та інші) не є листовим опадом у прямому значенні слова, у них зовсім інший хімічний склад.
snail, archachatina marginata egregia
Таке листя тендітне, швидко покривається пліснявою, стає джерелом антисанітарії в тераріумі.

Правильніше використовувати їх в дуже обмеженій кількості (кілька штук за один раз, і підкладати в міру поїдання) або перемелювати і давати тваринам з травосумішчю.

Листовий опад у місті

Листовий опад, зібраний у межах міста, може бути небезпечний для равликів. Зелені насадження протягом літа з повітря, ґрунту та ґрунтових вод отримують величезну кількість шкідливих речовин.

Автомобілі постачають міський ґрунт нафтопродуктами та важкими металами, асфальт виділяє токсичний бензопірен, який також накопичується у зеленому листі.
snail, archachatina marginata icterica
Нагромаджуючись у весняно-літній період у листових пластинах, вони нерідко негативно впливають на самі дерева і чагарники, викликаючи їх ослаблення та загибель.
Дослідження екологів, проведені методом біоіндикації (їх безліч у вільному доступі в інтернеті) переконливо доводять, що рослини здатні очищати міське повітря, захоплюючи та зв'язуючи свинець та його солі, оксиди азоту, діоксиди сірки, окису вуглецю, інші шкідливі речовини, якими перенасичена атмосфера міста.
Восени всі ці токсичні речовини переходять у листовий опад, який включається до процесів ґрунтоутворення. Знову ж таки, якщо переглянути дослідження та звіти екологів, які порівнюють лісову підстилку в екологічно чистих місцях та в межах міста, то різниця у кількості детритофагів (ґрунтових нематод, дощових черв'яків, колембол, мокриць тощо) просто вражає, міське середовище виявляється згубним навіть для цих мікрожителів ґрунту.

Тому якщо є можливість, бажано збирати листовий опад подалі від міста, тому що навіть у міських парках повітря дуже забруднене. У лісах подалі від автомобільних доріг.
Застосування листового опаду, зібраного в забруднених місцях, може призвести до повільної інтоксикації равликів, мокриць, кивсяків. Мокриці більш чутливі до подібного виду забруднень, використання опаду чи лісової підстилки сумнівної якості може призвести до швидкої загибелі всієї колонії.

Для равликів листовий опад не є основним джерелом їжі, тому надходження токсичних речовин навіть із забрудненого опаду мінімальне. Але важкі метали та інші шкідливі речовини часто мають накопичувальний ефект, і навіть мінімальні дозування протягом тривалого часу згодом можуть призвести до інтоксикації.