Чому равликів МОЖНА брати до рук

Температура тіла людини 36.6, а у молюсків температура тіла = температури навколишнього середовища, зазвичай це 26-27 градусів.
Серед равликів дуже поширена думка, що равликів не можна брати в руки, оскільки тепло людських рук може мало не до опіків довести прохолодну ніжку равлика.

Але чи це так?

Слиз равлика складається з води з додаванням білків, ліпідів, кальцію, пігментів (дивлячись у яких клітинах і який слиз синтезується).
Нам зараз важливо лише те, що основа слизу – вода.

Нога равлика вкрита слизом, який виділяють спеціальні залози, детально про це ми вже розповідали.

Клітини, що виробляють слиз, працюють за мерокриновим типом, тобто при продукції слизу клітина не руйнується, що дає їм можливість постійно виділяти слиз і зволожувати ніжку.
Згадуємо фізику.

Вода має такі характеристики, як висока теплоємність (найвища серед усіх твердих і рідких речовин) і висока теплопровідність.

Ці дві характеристики полегшують життя багатьом водним і наземним тваринам (таким як молюски), дозволяють адаптуватися до довкілля і легко переносити перепади температур.

Вода повільно нагрівається і повільно остигає.
Якщо простими словами, то для нагрівання слизу, який рясно покриває ніжку равлика, треба витратити енергії та тепла набагато більше, ніж може виділити долоню людини.

Фізично наші руки не можуть завдати температурного дискомфорту равлику.

Але навіть знаючи, що тепло людських рук не шкодить равлику, не бажано постійно брати молюсків у руки, тим більше малюків та підлітків.

Равлик може злякатися, різко сховатись у черепашку і пошкодити тонкий край з приростом – залишиться шрам на черепашці.

Тривале перебування на повітрі виснажує слизові залози, і як тільки рецептори, розташовані в шкірі равлика, зафіксують зниження її вологості, це може спровокувати зниження апетиту та активності - організм равлика загальмовує всі фізіологічні процеси і готуватися з найменшими втратами перечекати несприятливий.
Брати равликів до рук можна.

Але руки мають бути попередньо чисто вимити (без слідів миючих засобів чи кремів).

Руки мають бути вологі.

Малюків та підлітків беремо максимально обережно, щоб не налякати і не пошкодити тонкий приріст.

Температура в кімнаті має бути не нижче 25-27 градусів.

Поза терарріумом равлики без шкоди для себе можуть бути кілька хвилин (цього часу цілком вистачає для фотосесії або короткого спілкування з вихованцем).

Якщо треба, щоб равлик довше був поза будиночком – треба зволожувати черепашку та ніжку водою з пульверизатора.