Як утворюється слиз у равликів

Щоб зрозуміти природу утворення згустків слизу в равликовому дихальце, спочатку треба загалом розібратися з механізмом слизоутворення.

Слиз у равликів виробляється у слизових залозах, які працюють за мерокриновим типом, тобто без порушення цілісності клітин.
achatina tiger dark
На схематичному зрізі ноги равлика можна побачити різні типи екзоепітеліальних залоз, які різняться за характером слизу, що виділяється.

1-покривний епітелій
2-слизові клітини
3-білкові клітини
4-пігментні клітини
5-м'язові клітини
6-клітини сполучної тканини

snails
Слиз равликів різних видів характеризується різною в'язкістю та запахом. Вісім різних типів залоз секретують у слиз безліч унікальних для кожного виду компонентів – білки, ліпіди, кальцій, пігменти. Тому за слизовим слідом равлик може безпомилково обчислити особину свого виду, її вік та готовність до спаровування.
Покривний епітелій складається з одного шару клітин, покритий кутикулою. Під ним розташований товстий пласт сполучної тканини, де між пухирчастими сполучнотканинними клітинами розташовані довгі і вузькі м'язові клітини.

Білкові залози мають форму довгих трубок, заповнених зернистим секретом. Цей слиз досить густий, виробляється для полегшення ковзання при повзанні, допомагає утримуватися під час руху по вертикальних поверхнях.

Мішкоподібні слизові клітини заповнені рідким ниткоподібним секретом, що постійно виділяється і підтримує у вологому стані ногу та мантію равлика, захищаючи їх від висихання. Також такий водянистий слиз зволожує мантійну порожнину, і, якщо потурбувати равлик, він, ховаючись у черепашку, через дихальці виділяє невелику кількість такої рідини.

Невеликі трубчасті пігментні залози містять пігментні зерна, які відповідальні за колір тулуба равлика.
Знаючи основи анатомії шкіри та слизових залоз у равликів, стає зрозуміла вся безглуздість популярного інтернет-висловлювання про те, що ромашка сушить шкіру равлика.
Ціла армія слизових залоз не допустить сухості навіть у найекстремальніших умовах.