Поява мошок у контейнері з равликами – не обов'язково ознака антисанітарії або поганого догляду, як це часто підносять. Це лише показник того, що вам вдалося створити відповідні умови для життя і харчування мошок та їх личинок. Звучить не дуже оптимістично, але коли відома причина, боротися із проблемою стає набагато простіше. У контейнерах у равликів найчастіше заводяться такі мошки як дрозофіли, сциариди та горбатки. І якщо дрозофіли і горбатки найчастіше набридають у теплу пору року, коли у них є можливість залетіти з вулиці, то циариди (грибні комарики) можуть успішно співжити з равликами цілий рік.
Особливої шкоди дорослі комахи та їх личинки ні равликам, ні людям не приносять, але їхня здатність швидко розмножуватися та роєм вилітати з контейнера змушує боротися з ними, як із шкідниками.
Дорослі сциариди розміром 1-3 мм, живуть всього близько тижня, протягом якого вони повинні зустріти партнера та відкласти яйця (200-300 шт кожна самочка), з яких вийдуть личинки, перетворяться на лялечок, а потім знову на дорослих особин – на ці все перетворення йде менше місяця. Як і належить личинкам, вони дуже ненажерливі, улюблена їжа - гниюча органіка. У контейнері у равликів може бути залишки їжі, фекалії, частинки слизу на стінках чи грунті. Личинкам сциарид не цікаві здорові яйця равликів, але якщо яйце починає псуватися, уражається грибком, на поверхні з'являється наліт – це вже ласощі для крихітних черв'ячків, вони масово збираються на таке бенкет. Тому часто помічаючи личинок біля загиблих яєць, їм приписують здатність забиратися всередину яйця та вбивати уліт, хоча насправді це зовсім не так.
Найчастіше сциарид у контейнер заносимо ми самі – з торфом, мохом. Поради використовувати свіжий мох або лісову підстилку – 100% призведуть до появи мошок у тераріумі. Але використання висушеного або вимороженого моху лише ненадовго відстрочить появу мошок, тому що їх яйця з легкістю переносять несприятливі умови і, потрапивши в теплу вологу хату, згодом дають життя личинкам. Кокосовий субстрат, спочатку стерильний, теж дуже швидко стає притулком молодих сциарид, так як добре зберігає вологість, необхідну для їх розвитку.
Як тільки не намагаються боротися з мошками равликів. Насіння гірчиці, ефірна олія апельсина, деревне вугілля, повна зміна ґрунту – цей список неефективних способів можна продовжувати та продовжувати. Особливо часто зустрічаються поради використовувати насіння білої гірчиці для боротьби з мошками у равликів ахатин та архахатин. Дійсно, порошок гірчиці використовується дачниками для боротьби з попелицею, трипсами та деякими іншими шкідниками, але насіння та паростки цієї рослини для боротьби з мошками в тераріумі просто непотрібні.
Так само часто можна зустріти поради щодо використання на дачних ділянках гірчиці проти слимаків та равликів. Після таких порад ще менше хочеться насипати насіння гірчиці в контейнер із улюбленими равликами.
Насіння гірчиці, і її паростки мають характерний пекучий смак, який більшості равликів абсолютно не подобається. Тому заявлена подвійна користь від насіння гірчиці – знищення мошок та корисні паростки для харчування равликів, зовсім не підтверджується.
Тому, перепробувавши безліч сумнівних, а часом і майже фантастичних способів боротьби з мошками в контейнері біля равликів, ми зупинилися на одному дуже доступному і досить ефективному, що дозволяє легко контролювати чисельність цих настирливих комах. Докладніше можна прочитати тут