Гарбузове насіння від глистів у равликів

Напевно кожен, хто завів собі равлика, і почав вивчення інформації про його годування та зміст, зустрічав в інтернеті статті про те, як позбутися глистів у равликів за допомогою насіння гірчиці, гарбузового насіння, порошку пижми.
Крім подібних статей, переписаних одна в одну стільки разів, що вже й першоджерело знайти складно, можна зустріти пропозиції продажу чудових антипаразитарних сумішей та комплексів для ахатин та архахатин. І скрізь одним з головних компонентів буде вказано гарбузове насіння.

Щоб зрозуміти, наскільки правильне це твердження, достатньо прочитати будь-яку офіційну інструкцію до лікарського препарату
Гарбуза насіння (Cucurbitae semina) різних виробників, скрізь буде однакова інформація
Фармакологічна дія:
Насіння гарбуза має протигельмінтну активність щодо стрічкових гельмінтів (в т.ч. бичачого, свинячого, карликового ланцюгів, широкого лентеца).

Вважається, що компонент, що має протигельмінтну дію, міститься, в основному, в тонкій сіро-зеленій оболонці всередині гарбузового насіння.

За активністю препарат поступається сучасним синтетичним засобам, але не чинить токсичної дії і не викликає побічних ефектів.
Начебто є щось про глистів, і про те, що знають усі - головний компонент, що знищує глистів, знаходиться в сіро-зеленій оболонці всередині гарбузового насіння.

Але якщо прочитати далі про засоби застосування, стає зрозуміло, що до равликів цей препарат не може мати жодного відношення. Кому цікаво, можете почитати в інструкції, тут опишемо коротко - спочатку пацієнта два дні готують до лікування гарбузовим насінням - увечері дають проносне, вранці роблять клізму. З насіння готують емульсію, дають пацієнту, за кілька годин знову проносне.

Але це була інструкція щодо застосування гарбузового насіння від глистів у людей. Що ж думають ветеринари щодо лікування тварин гарбузовим насінням та їх ефективності проти гельмінтів?
Гельмінтози що у сільському господарстві, що з домашніх тварин – дуже поширена проблема, що у першому випадку призводить до серйозних економічних втрат, тоді як у другому – до страждань улюбленців і переживанням їх власників, й у обох випадках – до можливості зараження людини певними видами паразитів ( про зоонози та равликів розповімо трохи пізніше).
Тому жоден ветеринарний лікар не гратиметься з призначенням гарбузового насіння від глистів, а відразу випише перевірені та дієві протиглистові препарати, тим більше що зараз є можливість вибору препаратів широкої дії з мінімальною токсичністю для тварин.

Але власники собак і котів можуть згадати, що є антигельмінтні пасти та суспензії з гарбузовою олією. Не писатимемо назви, кому цікаво, знайти їх не складно. Знайти і знову ж таки прочитати інструкцію - у складі буде гарбузове масло, празиквантел і пірантел.

Саме два останні компоненти забезпечують протиглистову дію препарату, а гарбузова олія крім незаперечної загальнозміцнюючої дії служить ще й чудовою рекламою, позиціонуючи ці препарати як нешкідливі та натуральні, все ж таки знають, що гарбузове насіння допомагає боротися з глистами.
Якщо досі не переконали в марності застосування гарбузового насіння від глистів у равликів, знову повернемося до інструкції. Насіння гарбуза має протиглистову ефективність щодо стрічкових гельмінтів.
Багато хто, у кого є тварини, знають, що спрощено гельмінтів можна розділити на стрічкових (цестод), трематод та круглих (нематод). Так ось проміжними господарями деяких видів ТРЕМАТОД є кілька видів равликів, причому не ахатін та архахатин. Проти НЕМАТОД (від яких всі хочуть лікувати домашніх равликів) згідно з інструкцією, гарбузове насіння марно, оскільки протиглистя дію вони надають тільки проти ЦЕСТОД (стрічкових гельмінтів).
Звичайно, користь від гарбузового насіння теж є. Вони містять близько 40-50% жирів, білок, мікро- та макроелементи, каротин, вітаміни. І додавати їх до раціону равликів у невеликих кількостях все-таки можна і потрібно.

Тільки слід пам'ятати, що перемелене гарбузове насіння не можна довго зберігати, робити у великих обсягах суміші. Через високий вміст олії, яка окислюється під впливом повітря, термін використання перемеленого гарбузового насіння обмежується 2-3 місяцями, за умови зберігання їх у щільно закритій тарі в холодильнику.