Листовий опад із пошкодженнями – використовувати чи ні?

Захворювання та шкідники рослин поширені повсюдно, часто життєвий цикл їх протікає з зимівлею на опалому листі дерев – на листовому опаді, який ми збираємо для наших равликів.

Чи можна використовувати листовий опад з ознаками ураження мікроскопічними грибками, комахами, кліщами?
helix lucorum, snail
Часто можна зустріти сліди погризів на опалому листі. Це наслідки життєдіяльності деяких видів мух, молів, метеликів, жуків. Їх усіх узагальнено називають мінерами.

Маючи крихітні розміри, самки відкладають яйця всередину листа. Личинка, що вийшла з яйця, живе і харчується в товщі листа, проробляючи в ньому характерні тунелі, які з часом засихають. Потім вона залишає лист і перетворюється на лялечку в землі.

Якщо у купі листового опаду зустрінеться листя з такими ниткоподібними або плямистими слідами погризів мінерами – можна сміливо їх розміщувати в контейнері біля равликів, мокриць, тарганів.
Для рослини мінери однозначно є шкідниками. Личинки, вигризаючи м'якоть листової пластини, порушують процеси фотосинтезу, призводять до послаблення та передчасного опадання ураженого листа.

Але для равликів ні личинки, ні листя зі своїми слідами життєдіяльності не становлять небезпеки.
Дуже часто на дубовому листі можна зустріти кулясті утворення - галли. Вони утворюються внаслідок розвитку личинки Cynips quercusfolii.

Личинка, виділяючи в тканині листа спеціальні речовини, що викликають зростання кулястих новоутворень, формує собі «будиночок» - камеру всередині галла, в якій вона живе в безпеці. Восени листя з галлами опадає, личинка перетворюється на дорослу мушку і відлітає.


Не варто переживати, якщо в контейнер потрапить листя з галлами – равлики, мокриці, таргани, кисяки із задоволенням з'їдять такі листочки, залишивши самі галли не зворушеними.
Масове ураження дерева галлами може призвести до передчасної втрати листя, зниження фотосинтезу, ослаблення рослини.

Але для равликів листовий опад із галлами безпечний. Більше того, оскільки більшість танінів концентрується саме в галлах, в листовій пластині їх залишається мало, що підвищує смакову привабливість для равликів листя з такими новоутвореннями.
Також на дубовому листі дуже часто можна побачити дрібні плоскі новоутворення - галли, що утворюються в результаті розвитку Neuroterus quercusbaccarum.

Восени ці диски з личинкою всередині, падають на землю, де й зимують, захищені зверху шаром опалого листя.

Якщо ж галли не встигли сформуватися, а листя почало опадати, то личинки в них гинуть, і можна знайти дубове листя, покрите дрібними бісероподібними наростами - це загиблі засохлі галли.

Таке листя так само абсолютно безпечне для равликів.

На фото для порівняння – живі та загиблі галли на дубовому опаді.

У живих галлах у центрі диска видно піднесення - місце проживання личинки.

Кленовий опад сам по собі не найкращий варіант, але в мінімальних кількостях (1-2 листи на контейнер) його можна пропонувати равликам.

Найчастіше ураження кленового листя - це грибкове захворювання, яке так і називається - чорна плямистість клена. Викликається мікроскопічним грибком Rhytisma acerinum, що вражає різні види клена.

Кленове листя досить велике і завжди є можливість вибрати красивий неушкоджений кленовий опад. Але якщо серед листя випадково потрапить такий лист з темними плямами - можна його спокійно відправляти в контейнер до равликів.
Навіть для дерева цей грибок не несе небезпеки, може лише викликати передчасне опадання листя та зниження декоративності.

Для людей, равликів та мокриць цей грибок не становить жодної небезпеки.
Звичайно, якщо є час і можливість, треба намагатися збирати листовий опад без ушкоджень чи новоутворень.

Але якщо в равликовому господарстві кількість контейнерів обчислюється десятками, а листового опаду восени треба запасти на рік вперед (3-5 мішків), то всіма цими пошкодженнями листя можна знехтувати, оскільки вони абсолютно безпечні для людей і равликів.