Лишайник з волоського горіха – равликам небезпечно чи корисно?
Всі, хто збирає гілки з лишайником для своїх равликів, обов'язково стикаються з питанням – чи можна гілки з волоського горіха, що заросли лишайником, розміщувати в контейнері біля равликів.

Якщо пошукати інформацію в інтернеті чи на форумах, то майже всі равлиководи одноголосно кажуть «ні», аргументуючи це тим, що в корі волоського горіха йод, який шкідливий для молюсків.

У корі волоського горіха міститься безліч біологічно активних речовин - стероїди, тритерпеноїди, вітаміни, алкалоїди, дубильні речовини, хінони (юглон).
Acavus haemastoma, акавус улитка
Йод у волоському горіху теж є, але більшість його зосереджена в перегородках та зеленій шкірці горіхів. У корі практично немає.
Нам цікавий саме юглон, тому що пахне йодом і забарвлює шкіру рук у коричневий колір саме він.

Найбільше юглону в горіховому корінні, оболонці горіхів, бруньках, стеблах - дерево застосовує його як гербіцид, пригнічуючи навколо зростання інших рослин.
У рослині юглон знаходиться у вигляді нетоксичного безбарвного попередника - гідроксіюглону, який при взаємодії з повітрям окислюється, змінює колір і набуває токсичності.

Сам юглон дуже швидко руйнується, в опалому листі, корі зламаних гілок через 3-4 тижні його якщо і можна виявити, то тільки як сліди.
Навіщо нам треба знати всі ці подробиці про юглон?

У корі сухого волоського горіха його вже немає. Лишайник в основному розростається на мертвих деревах, гілки з лишайником з них можна безбоязно розміщувати в контейнері з равликами.

Було проведено тест – два контейнери з равликами (ліміколярії та ахатина ретикулята), та два контейнери з мокрицями. Протягом місяця вони щодня отримували сухі гілки волоського горіха з лишайником.

Тест завершився благополучно, жоден равлик не постраждав.
Júglans régia, грецкий орех, лишайник для улиток
Але якщо мокриці готові були гризти лишайник без різниці з якого дерева, то равлики, якщо в них був вибір (наприклад, одночасно в контейнері гілка волоського горіха та осики), насамперед обгризали лишайник з інших гілок, і тільки потім бралися за горіх.
Залежно від сезону у дереві змінюється концентрація юглону. Навесні в основному він зосереджений у листі, влітку – у корінні, восени – у стовбурі рослини.

Тобто якщо заготовляти живі гілки горіха з лишайником, то краще робити це навесні, поки що не почалося у дереві рух соку. Висушені протягом декількох місяців такі гілки з лишайником будуть також безпечні для равликів.

Але якщо є можливість, краще все-таки пропонувати равликам гілки з лишайником з інших дерев, вони їм однозначно подобаються більше.
Limicolaria aethiops, лимиколярия эфиопс, лишайник для улиток